ДОКТОРАНТСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
Велина Кокалова
ФОТОГРАФСКАТА ФАМИЛИЯ НАДАР И ТЕАТЪРЪТ
Резюме
Текстът проследява взаимното сближаване на театъра и фотографията във втората половина на XIX век и ролята в този процес на френските фотографи от фамилия Турнашон: Гаспар Феликс Турнашон – Надар, Адриен-Албан Турнашон – Надар младши и Пол Турнашон – Пол Надар. Прави се обща характеристика на портретното творчество на Феликс Турнашон, на приноса на Адриен Турнашон в общата им работа и промяната на методите на снимане с поемане от Пол Надар на управлението на Студио „Надар“. Статията се спира по-подробно на интереса на фамилия Надар към театъра и театралните личности чрез два знаменателни епизода от предисторията на театралната фотография – серията от снимки на Шарл Дебюро в ролята на Пиеро и първите художествени портрети на Сара Бернар. Представен е и принципът, по който е декорирано Студио „Надар“ при заснемането на многобройните по-късни портрети на Сара Бернар, направени от Пол Надар.
Ключови думи: история на фотографията, театрална фотография, фамилия Надар, театър, сценография
виж цялата статия >>
РАННАТА ПОСТАНОВЪЧНА ФОТОГРАФИЯ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И РАЗЛИЧНИТЕ ЛИЦА НА ТЕАТРАЛНОСТТА
Резюме
Статията разглежда различни проявления на театралност в ранната постановъчна фотография във Великобритания от средата на XIX век преди появата на същинската театрална фотография в неговия край. Прави характеристика на картинната театралност при Хенри Пийч Робинсън и Оскар Густав Рейландер, и зараждане на сценичната театралност при Джулия Маргарет Камерън и Чарлз Латуидж Доджсън (Луис Карол). Проследява идеите за фотографията като произведение на изкуството и някои от първите прояви на „художествена фотография“, като съпоставя „професионалните“ похвати и изисквания към фотографското произведение на Робинсън и Рейландер и „аматьорските“ подходи в работите на Камерън и Доджсън (Карол). Текстът представя и ролята на сценичната форма tableaux vivant за появата на постановъчната фотография.
Ключови думи: история на фотографията, театрална фотография, постановъчна фотография, tableaux vivant, театър, театралност, сценография
виж цялата статия >>
ФЪНК АРТ – КАЛИФОРНИЙСКАТА КЕРАМИЧНА РЕВОЛЮЦИЯ В СРЕДАТА НА XX в.
Резюме
Керамичните материали дават широк набор от възможности за създаване на различни видове дву- и триизмерни изображения и обекти – от утилитарни изделия до произведения на изкуството в разнообразни мащаби и стилове, боравещи с глината понякога по напълно неочакван, нетрадиционен начин (в сурово, полусурово състояние и като част от пърформанс актове). Тези прийоми са относително нови на фона на 28 000 годишното развитие на керамичното производство и датират едва от средата на XX в. Дотогава керамиката е възприемана от обществото единствено като занаят и опитът потенциално да бъде въведена в галерийно пространство е (с малки изключения) категорично недопустим. В настоящата публикация ще бъдат представени основоположниците на т. нар. фънк арт, оформили течението през 60-те години на XX в. в САЩ. Те виждат в глината потенциал за нов вид изразяване, който цялостно разширява границите на изкуството. Благодарение на калифорнийски автори, като Питър Вулкос, Робърт Арнесън, Виола Фрей, Дейвид Гилхули и много други, керамиката се превръща в платформа за изразяване на идеи и коментари към политически структури, попкултурни явления, обществени и личностни състояния, или с други думи – в легитимна форма на изкуство.
Ключови думи: керамика, фънк арт, съвременно керамично изкуство, двадесети век
виж цялата статия >>
МАГИЯТА МАГМА. СТИВЪН ЛАНГ, РЕЙМЪНД ПЕЛТЪН И АВИ КИРИАТИ
Резюме
Целта на настоящата публикация е да представи и демонстрира лавата като материал за скулптура.
За целта се разглеждат художествените опити, резултати и изводи на група творци, работили заедно – Стивън Ланг, Реймънд Пелтън и Ави Кириати. Проучването представлява издирване и преглеждане на художествени албуми, електронни публикации и филмови кадри относно тримата автори, както и научна литература от други сфери, имащи допирни точки с тяхното творчество.
Резултатите от проведеното изследване потвърждават, че тримата автори извършват многократни опити и разработки на база, на която правят значими изводи за формоване на червена, течна, гореща лава в огнеупорни калъпи при вулкана Мауна Лоа на Хавайските острови. Образите, излезли от калъпите на Стивън Ланг, Реймънд Пелтън и Ави Кириати, са натоварени със символна и мистична тематика и свидетелстват за космологична ангажираност на авторите
Ключови думи: Стивън Ланг, Реймънд Пелтън, Ави Кириати, скулптура, отливане, лава, вулкан
виж цялата статия >>
„ГРАФИЧНОТО СПИСАНИЕ НА ПРОКЪЛНАТИТЕ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ“ – НЕТРАДИЦИОННАТА РЕДАКТОРСКА КОНЦЕПЦИЯ ЗАД АЛТЕРНАТИВНАТА КОМИКС АНТОЛОГИЯ RAW
Резюме
Настоящият текст разглежда темата за алтернативния комикс през призмата на концептуалната редакторска политика на Арт Спигелман и Франсоаз Мули, стоящи зад издаването на емблематичната антология RAW. Обект на изследване са различните практики на екипа в налагането на ново и по-широко възприятие за изкуството на комикса. Във фокуса на статията попадат нетрадиционният формат и ексерименталната художествена естетика спрямо създаването на кориците на списанието, като своеобразна заявка за многоликото му и неконвенционално съдържание и влиянието му върху формирането на съвременните, богати на графични и тематични проявления тенденции в изкуството на комикса.
Ключови думи: алтернативен комикс, алтернативни комикс списания, нетрадиционни художествено-изобразителни похвати в комикса, графичен разказ, неконвенционални издателски практики
виж цялата статия >>
ПЛАСТИЧНИ СТРУКТУРИ И ТЕХНИКИ ЗА ПРОМЯНА НА ДВУИЗМЕРНИЯ ХАРАКТЕР НА ВИТРАЖА В ПЕРИОДА ОТ XII ДО XVI ВЕК
Резюме
С оглед на възникналата промяна в двуизмерния характер на витража в периода от XII до XVI век, статията разкрива няколко метода, чрез които витражистите от Средновековието обогатяват своята работа и постигат значителен технологичен напредък, състоящ се в създаването на релеф в части от витражните композиции. Поместен е илюстративен материал, доказващ наличието и използването на техники за постигане на пластична структура в средновековните витражи. Проследени са няколко трактата от технолози на витражното изкуство през упоменатите векове и трудове, занимаващи се с темите за реставрация, консервация и история на витража.
Ключови думи: витраж, релеф, Средновековие, структура, технология
виж цялата статия >>