ОПЕРАТИВНА КРИТИКА
НОВАТА КНИГА НА ДОЦ. Д-Р БОЙКА ДОНЕВСКА „НАЦИОНАЛНАТА ТРАДИЦИЯ В БЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО ПРЕЗ 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК. ХУДОЖЕСТВЕН И КРИТИЧЕСКИ ДИСКУРС НА ИНТЕРПРЕТАТИВНИТЕ ПРАКТИКИ“
Резюме
В своето изследване доц. д-р Бойка Доневска прави подробен преглед на проблема за националната традиция от Освобождението да края на 70-те години на ХХ век, като разглежда всяко десетилетие с характерните стилистични особености и поставя в този контекст развитието на националната традиция през дискурса на критиката. В някои десетилетия темата е абсолютна доминанта, като следосвобожденския период и 20-те години на ХХ век, защото след тежки социални, политически и икономически кризи в следвоенните периоди българският народ има нужда от вяра в собствените си сили и ценности. Но фокусът на изследването е върху яркото десетилетие на 60-те години.
Дългогодишният опит на доц. д-р Доневска в научната и преподавателска работа в Националната художествена академия дава своето безусловно отражение върху точния изкуствоведски език, перфектното познаване на историческите факти, обективното им тълкуване в помощ на респектиращия изкуствоведски анализ. Научният принос на книгата е безспорен и впечатляващ. Такъв тип фундаментално изследване е безценно за българското изкуствознание и научната мисъл в България.
Официалното представяне на книгата се състоя на 16 май 2024 г. в галерия „Академия“. Изданието е осъществено в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност в Националната художествена академия.
Ключови думи: национална традиция, българско изкуство, критика
виж цялата статия >>
НОВО, ЦЕННО ИЗДАНИЕ ЗА ИСТОРИЯТА НА ПЛАКАТА
Резюме
Изданието „Въведение в историята на плаката“ с автор д-р Дочка Кисьова-Гогова е учебно пособие, предназначено за студентите от четвърти курс на специалността „Плакат и визуална комуникация“ при Националната художествена академия. В рамките на текст от 160 страници се резюмира историята, спецификата и функциите на плаката, включително и предплакатни форми.
Уводът на учебното пособие е на д-р Дочка Кисьова-Гогова, а предговорът е от проф. д-р Иван Газдов, д-р хон. кауза. По-конкретно, съдържанието включва две части, свързани съответно с общата история на плаката и с българския плакат. Първата част се състои от осем теми, посветени на плакатното изкуство в света. Специално внимание авторката обръща на спецификата му, на първите значими представители на европейския плакат, на полската школа, на японските майстори. Важен е и анализът на темите, свързани с отделните му видове и появата на нови форми през последните десетилетия. Става дума за политически и рекламен плакат, билборд, тотал дизайн и мултимедия.
Приносен характер има частта, свързана с историята, характера и еволюцията на плаката в България от първите му прояви до днес. Д-р Кисьова-Гогова анализира развитието му, като проследява творчески проблеми, достижения, форуми на плаката. Анализът изследва еволюцията във времето, като акцентира на последните сто години.
Текстът е ясен, компактен и съдържателен. Подборът на илюстрациите онагледява тезите на авторката.
И така, основни тематични линии в изданието са: историческа, базови характеристики на плаката, представителни плакатни школи, „нови“ плакатни форми, зараждане и еволюция на българския плакат. Книгата надхвърля предназначението на учебно пособие и представлява несъмнен интерес не само за студенти, а и за широк кръг читатели.
Ключови думи: плакат, история, XX – XXI век, видове, школи, автори
виж цялата статия >>