НАУЧНИ СЪОБЩЕНИЯ
ДАРЯВАНЕ НА… ЗЕМЯТА
Мирослав Брош в галерия „Академия“
Резюме
Изложбата „Даряване на… Земята“ на Мирослав Брош в галерия „Академия“ предизвика изключителен интерес. Професор в Академията в Банска Бистрица, Словакия, той е възпитаник на Художествената академия, София в специалност „Текстил“ (1980). Мащабната инсталация от текстилни обекти, която Мирослав Брош представи, се състои от няколко цикъла, работени и допълвани през последните 30 години. Земята е основен знаков компонент, свързан с работата на художника, като аналогия на живота и неговия цикличен характер. Проектът „Даряване на… Земята“ е със силна социална насоченост, обвързан е с участието на много хора – дарители на земя и изпълнители, и е предназначен за публични пространства (site-specific installations).
Ключови думи: инсталация, мека скултура, обект, site-specific
виж цялата статия >>
НЮ ЕЙДЖ СПИРИТУАЛИЗЪМ И БЪЛГАРСКИ ФОЛКЛОР – РЕЗИДЕНЦИЯТА НА ИТАЛИАНСКАТА АВТОРКА МЕЛАНИЯ ТОМА
Резюме
Изкуството на италианката Мелания Тома е инспирирано от Ню Ейдж спиритуалната сцена, която е повлияна от шаманизъм и еклектични ритуали, а отвъд тях авторката разглежда постчовешкото изживяване, изгубило вековната връзка с природата. През октомври 2022 г. тя представя изложба в прогрес в галерия „Сариева“, развиваща се с времето, рефлектирайки периода на нейното пребиваване в България. Художничката търси контакт и обмен с българската култура, чиято есенция е пречупена и преосмислена от собствените ѝ виждания на мултидисциплинарен интернационален артист. Мелания Тома дава плод за размисли върху възприемането на собствените ни традиции, положителното апроприиране на култури и подсъзнателната привързаност към елементите на бита, с които израстваме, а след това продължаваме да чувстваме близки.
Ключови думи: съвременно изкуство, текстил, спиритуализъм, Мелания Тома, НХА
виж цялата статия >>
ТЕКСТИЛЪТ В НАЦИОНАЛНАТА ХУДОЖЕСТВЕНА АКАДЕМИЯ ОТ НАЧАЛОТО ДО ДНЕС (1898 – 2020)
60 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА СПЕЦИАЛНОСТТА В СЪВРЕМЕННИЯ Ѝ ВИД
Чествания на годишнините и кратък исторически преглед
Резюме
През 2020 г. специалност „Текстил – изкуство и дизайн“ отбеляза 60 години от създаването си в съвременния ѝ вид и 122 години от началото на преподаване на текстил в школи за изучаване на проектиране и текстилни техники непосредствено след откриването на Националната художествена академия като Държавно рисувално училище през 1896 г. (1898 – 2020). Честванията на годишнините започнаха с провеждането на 4 декември 2020 г. на Международен онлайн симпозиум за обучението по текстил и насоките в развитието на изкуството на текстила. Събитията, свързани с годишнината, продължиха през 2021 и 2022 година – проведоха се редица изложби, презентации и лекции.
Ключови думи: текстил, НХА, 60 години, юбилей, чествания, симпозиум, изложби
виж цялата статия >>
ЗВЕЗДА ВЕЧЕРНИЦА
Резюме
Статията разглежда личността на проф. Александър Поплилов като универсален художник, значим педагог, мъдър ръководител и наставник, достоен гражданин и общественик, акцентирайки на неговата човечност и нравственост. Проследено е синтезирано неговото развитие и съзряване като забележителен творец в контекста на взимоотношенията му с учители, студенти, колеги. Подчертани са грамотността, ерудицията, културата и размахът, с които създава школата на българската приложна графика и влияе на развитието на нашето изкуство. Споменато е и признанието, което получава за това.
Ключови думи: изкуство, Александър Поплилов, плакат, живопис, художници, НХА
виж цялата статия >>
Мирена Златева, Венцислав Шишков, Зоя Лекова
МЕЖДУ ТРИДЕСЕТ И ТРИДЕСЕТ И ТРИ
Събития в Катедра „Метал“ през 2022 година
Резюме
Катедра „Метал“ в НХА трябваше да отпразнува тридесет години от своето създаване през 2021 г. Поради световната пандемична обстановка, извънредните здравни мерки и въведеното дистанционно обучение, честването на годишнината беше възпрепятствано. Но отвъд юбилея, всяка година е достатъчен повод за обзор на дейността, опита, събитията и фактите, реализирани в катедрата. Тази статия е своеобразна равносметка за съвместните резултати и постижения на преподаватели и студенти от трите ателиета – „Бижута и обекти“, „Медална скулптура“ и „Скулптура“ – през 2022 г. Акцентира се върху приемствеността между поколенията, добрата комуникация и симбиоза между трите ателиета, новите идеи, и не на последно място върху предстоящите през 2023 г. общи изяви и проекти, върху които вече се работи.
Ключови думи: катедра „Метал“, бижута, медална скулптура, скулптура, уъркшоп
виж цялата статия >>